Dokonania 2000

W czwartym roku działalności środki finansowe zgromadzone na koncie Fundacji Polsat w wysokości 3 304 552zł zostały przekazane na:

• dofinansowanie operacji, leczenia i rehabilitacji dla 517 dzieci
  • dofinansowanie 38 szpitali i ośrodków, w których rehabilitowane i leczone są dzieci specjalnej troski w tym m. in.:
    • zakończenie inwestycji tworzenia i wyposażania pierwszego w Polsce Dziecięcego Oddziału Autologicznych Transplantacji Szpiku i Terapii Genowej w Katedrze i Klinice Hematologii Chorób Rozrostowych Dzieci A. M. we Wrocławiu
    • dofinansowanie zakupu specjalistycznego sprzętu medycznego dla Oddziału Intensywnej Terapii Chirurgicznej w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej i Chorób Wątroby A. M. w Warszawie.
    • dofinansowanie zakupu sprzętu rehabilitacyjnego dla Centrum Rehabilitacyjnego w Konstancinie Jeziornej
Pełna lista szpitali i placówek medycznych, które wsparła Fundacja Polsat

1.   Zespół Szkół Specjalnych z Ełku
2.   Katedra Położnictwa i Ginekologii Akademii  Medycznej Oddział Noworodków z Warszawy
3.   Szkoła Podstawowa  nr 158 z Krakowa
4.   Zespół Szkół Specjalnych z Zagórza
5.   Fundacja „SYNAPSIS”
6.   Przedszkole Specjalne  z  Praszki
7.   Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” z Wrocławia
8.   Społeczna Szkoła Podstawowa z Józefowa
9.   Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom GNIAZDO z Warszawy
10. Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych - DWA SERCA - z Człuchowa
11. Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Szpital Powiatowy z Oświęcimia
12. Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 2 z Przemyśla
13. Szpital Miejski nr 3 Oddział Noworodków z Sosnowca
14. Centrum Zdrowia Dziecka z Warszawy
15. Polskie Towarzystwo Laryngektomowanych z Warszawy
16. Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym z Giżycka
17. Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym z Koła
18. Szpital Bielański - Oddział Chirurgii Dziecięcej z Warszawy
19. Zespół Szkół dla Dzieci Przewlekle Chorych  przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym z Konina
20. Centrum Pomocy Uchodźcom - Polska Akcja Humanitarna z Warszawy
21. Oddział Intensywnej Terapii Chirurgicznej w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej i Chorób Wątroby A.M. z Warszawy
22. Wojewódzki Szpital Dziecięcy - Oddział Intensywnej Terapii z Dziekanowa Leśnego
23. Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie z Częstochowy
24. Centrum Rehabilitacji im. Prof. Mariana Weissa z Konstancina Jeziornej
25. Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Głuchej z Wrocławia - FAMILIA
26. Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci prowadzonych przez Zgromadzenie Sióstr Szkolnych De Notre Dame ze Świebodzic
27. Zespół Rehabilitacyjny dla Dzieci „Czerna -Bukowina” z Kudowy Zdroju
28. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Tczewa
29. Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Zespołem Downa - Przedszkole Specjalne - „ORZESZEK” z Poznania
30. Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym z Opalenicy
31. Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi” z Warszawy
32. Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Lotników Polskich z Wiązownej
33. Klinika Pediatrii i Endokrynologii w Warszawie
34. Oddział Wcześniaków i Patologii Noworodka Szpitala Specjalistycznego w Warszawie
35. Społeczna Szkoła Podstawowa nr 4 Integracyjna z Warszawy
36. Oddział Laryngologii Szpitala Wojewódzkiego z Zielonej Góry
37. Klinika Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka IMiD z Warszawy
38. Szkoła Podstawowa nr 41 z Oddziałami Integracyjnymi z Warszawy
39. Wojewódzki Ośrodek Chorób Płuc Dzieci i Młodzieży z Wisły
40. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo z Poznania
41. Przedszkole Samorządowe nr 2 z Ryk
42. Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych z Nowej Soli
43. Warsztat Terapii Zajęciowej z Ostrowca Świętokrzyskiego
  • Inwestycja związana z zakończonym w 1999 roku programem rodzinnych przeszczepów wątroby

1 października 2000r. rozpoczęła się druga edycja ogólnopolskiej kampanii charytatywnej "Podaruj dzieciom słońce". Jej celem było zebranie środków finansowych na stworzenie specjalistycznego Dziecięcego Centrum Oparzeniowego w Instytucie Pediatrii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Akcja trwała trzy miesiące, do końca grudnia 2000r. Gromadzenie funduszy na rzecz stworzenia Dziecięcego Centrum Oparzeniowego odbywało się w oparciu o sprzedaż produktów świetnie znanych i popularnych marek: proszku do prania Vizir,pieluszek jednorazowych Pampers, podpasek Always, pasty do zębów Blend-a-med oraz szamponu Head&Shoulders.

Dr hab. med.Jacek Puchała, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Oparzeń stwierdził, iż: "Stworzenie specjalistycznego Dziecięcego Centrum Oparzeniowego ma ogromne znaczenie, gdyż oparzenia są w Polsce jednym z najczęstszych urazów u dzieci, zwłaszcza u dzieci w wieku przedszkolnym. Mówimy tu o 200 tysiącach dzieci oparzonych rocznie. Z tej liczby 200 przypadków to oparzenia ciężkie. Wymagają one szczególnej, bardzo specjalistycznej i wykwalifikowanej opieki oraz bardzo drogiego procesu leczenia, czyli tego wszystkiego, co będzie mogło im zapewnić nowoczesne Dziecięce Centrum Oparzeniowe, gdy już znajdą się fundusze na jego stworzenie. Nam lekarzom, którzy na co dzień walczymy o zdrowie małych pacjentów, nie pozostaje nic innego, jak z nadzieją zwrócić się do wszystkich o wsparcie kampanii 'Podaruj dzieciom słońce', dzięki której będziemy mogli zapewnić im najlepsze warunki leczenia oraz największą szansę przeżycia i powrotu do zdrowia."

Uroczyste otwarcie Dziecięcego Centrum Oparzeniowego odbyło się 31 maja 2003 roku.