-

15 września 2002r., rozpoczęła się czwarta edycja ogólnopolskiej kampanii „Podaruj Dzieciom Słońce”. Jej celem było zebranie pieniędzy na zakup wysokiej klasy specjalistycznego sprzętu diagnostycznego niezbędnego do terapii wcześniaków. Sprzęt ten zwiększy szanse na przeżycie oraz poprawi jakość życia przedwcześnie urodzonych dzieci.

Każdego roku rodzi się w Polsce przedwcześnie około 30 tysięcy dzieci, z czego około 15 tysięcy z tych niemowląt wymaga specjalistycznej, a 4 do 5 wysokospecjalistycznej opieki medycznej. Szansę na przeżycie mają dzieci urodzone powyżej 24-25 tygodnia trwania ciąży. Pobyt wcześniaka w szpitalu może trwać nawet do kilku miesięcy. Do utrzymania go przy życiu niezbędna jest nowoczesna aparatura, taka jak inkubator, respirator oraz inne urządzenia kontrolujące czynności życiowe, w tym sprzęt diagnostyczny, czyli m.in. mobilna aparatura RTG, dzięki której możliwa jest bieżąca diagnostyka stanu wcześniaka.

Akcja zakończyła się 31 grudnia 2002r. Gromadzenie funduszy na ww. sprzęt odbywało się w oparciu o sprzedaż produktów znanych i popularnych marek: podpasek Always, pasty do zębów Blend-a-med., proszków do prania Bonux i Vizir, pieluszek Pampers oraz szamponu Pantene Pro-V.

Środki finansowe uzyskane podczas akcji zostały przeznaczone na zakup aparatów RTG i USG dla ośrodków służby zdrowia na terenie całego kraju, czyli dla:

• Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 Polskiej Akademii Medycznej ze Szczecina
  • Szpitala Wojewódzkiego SP ZOZ z Zielonej Góry
  • Specjalistycznego Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. E. Biernackiego z Wałbrzycha
  • Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego z Wrocławia
  • Szpitala Wojewódzkiego z Poznania
  • Szpitala Specjalistycznego z Piły
  • Szpitala Ginekologiczno-Położniczego z Opola
  • Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Śląskiej AM – Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka i Matki z Katowic
  • Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Prof. dr W. Orłowskiego z Częstochowy
  • Szpitala Uniwersyteckiego z Krakowa
  • Szpitala Powiatowego z Limanowej