-

15 września 2003r. rozpoczęła się piąta edycja ogólnopolskiej kampanii „Podaruj Dzieciom Słońce” . W samym tylko domu około 500 tysięcy dzieci w Polsce rocznie ulega różnym wypadkom. W sumie, aż 1 milion dzieci, co roku doznaje urazów z powodu wypadków i zatruć. Sytuację dodatkowo pogarsza fakt, że placówki służby zdrowia bardzo często nie dysponują podstawowym sprzętem do ratowania poszkodowanych dzieci. Właśnie dlatego akcja „Podaruj Dzieciom Słońce” w roku 2003 zajmowała się zbiórką funduszy na zakup aparatury medycznej dla szpitali powiatowych w całej Polsce, a także edukacją, jak wypadkom zapobiegać oraz jak udzielać pierwszej pomocy, gdy do wypadku dojdzie.

Celem akcji „Podaruj Dzieciom Słońce” jest zawsze trwałe i kompleksowe rozwiązanie konkretnego problemu dotyczącego zdrowia dzieci dlatego Fundacja Polsat i firma Procter&Gamble postanowili, iż program w tym roku będzie dotyczył:

• zbiórki pieniędzy na sprzęt do diagnozowania i monitorowania stanu zdrowia ofiar wypadków dla szpitali powiatowych,
  • edukacji w zakresie profilaktyki wypadków dziecięcych oraz udzielania pierwszej pomocy, gdy do wypadku dojdzie. Aby dotrzeć do jak największej liczby osób, działania edukacyjne były prowadzone na antenie telewizji Polsat oraz w innych mediach. Przygotowaliśmy także około 6 mln egzemplarzy materiałów edukacyjnych dla rodziców wszystkich uczniów szkół podstawowych w Polsce. W samych szkołach, na specjalnych lekcjach zostały przeprowadzone zajęcia dotyczące zasad bezpieczeństwa dzieci w domu i jego sąsiedztwie. Program tych sesji został opracowany dzięki specjalistom Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego i został zrealizowany z udziałem ekspertów Państwowej Straży Pożarnej, którzy poprowadzili lekcje dla uczniów. Akcja informacyjna była jednocześnie kierowana do rodziców przedszkolaków, którzy także otrzymali opracowane na tę okazję broszury, a nawet do rodziców dzieci poniżej trzeciego roku życia, do których odpowiednie informacje dotarły za pośrednictwem gazet i czasopism.

Środki finansowe uzyskane podczas akcji zostały przeznaczone na zakup aparatury medycznej dla szpitali powiatowych na terenie całego kraju, czyli dla:

• Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej z Krasnystawu
  • Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej z Gołdapi
  • Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej z Bytowa
  • Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej z Kostrzynia nad Odrą
  • Wielospecjalistycznego Szpitala Rejonowego im. dr Bronisława Hagera z Tarnowskich Gór
  • Zespołu Opieki Zdrowotnej z Wągrowca
  • Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej z Rabki Zdroju
  • Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej z Opola Lubelskiego
  • Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej z Sanoka
  • Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej z Drezdenka
  • Szpitala Powiatowego im. Matki Teresy z Kalkuty z Drawska Pomorskiego
  • Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej z Morąga
  • Szpitala Powiatowego im. dr A. Majkowskiego z Kartuz
  • Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej z Łask
  • Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej z Szubina
  • Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej z Będzina
  • Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej z Łukowa
  • Szpitala im. dr T. Chałubińskiego z Częstochowy
  • Zespołu Opieki Zdrowotnej z Buska Zdroju
  • Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej z Rypina
  • Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej ze Starachowic
  • Zespołu Opieki Zdrowotnej, Szpital nr 2 z Żor
  • Zespołu Opieki Zdrowotnej, Szpital im. Prof. dr med. Rafała Józefa Czerwiakowskiego z Brodnicy
  • Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej z Cieszyna
  • Zespołu Opieki Zdrowotnej z Olkusza
  • Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej im. Jana Pawła II z Elbląga
  • Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, Szpital Powiatu Krośnieńskiego z Krosna Odrzańskiego
  • Szpitala Powiatowego z Radomska
  • Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej z Braniewa
  • Specjalistycznego Szpitala im. E. Szczeklika z Tarnowa
  • Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej z Nowej Dęby
  • Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej z Miastka
  • Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej z Żagania
  • Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, Szpital Powiatowy ze Słubic
  • Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej z Dąbrowy Tarnowskiej
  • Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej z Inowrocławia
  • Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, Szpital Powiatowy z Barlinka
  • Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej, Zachodniopomorski Szpital Specjalistyczny z Gryfic
  • Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej z Ostrowa Wlkp.
  • Szpitala Powiatowego z Białogardu