Wyniki konkursu Masz pomysł? Podziel się Posiłkiem!

Niemożliwe staje się możliwe – jak skutecznie i mądrze dożywiać dzieci. 32 organizacje społeczne z całej Polski udowodnią, że można przygotować pożywny posiłek dla dzieci za jedynie 2,50 zł. Pieniądze na dożywianie i edukację żywieniową najmłodszych trafią do zwycięzców konkursu Masz pomysł? Podziel się Posiłkiem!

Niemożliwe staje się możliwe – jak skutecznie i mądrze dożywiać dzieci.

Rozstrzygnęliśmy konkurs na najlepsze projekty w ramach programu grantowego Danone „Masz pomysł? Podziel się Posiłkiem!”. W tym programie nie chodzi tylko o dawanie pieniędzy na jedzenie, ale o to, aby nauczyć dzieci samodzielności w ich przygotowywaniu, uświadomić, że posiłek jest ważny, że pełny brzuszek to nie zawsze dobrze odżywiony organizm.– przekonuje Przemek Pohrybieniuk, członek Zarządu firmy Danone, organizatora programu. Zwycięskie projekty umiejętnie łączą edukację żywieniową i mądre gospodarowanie pieniędzmi z praktycznym przygotowywaniem posiłków. W tym roku po raz pierwszy dofinansowanie objęło także projekty prowadzone w wakacje – dodaje Pohrybieniuk.

Celem programu grantowego „Masz pomysł? Podziel się posiłkiem!” jest nie tylko zmniejszenie problemu niedożywienia polskich dzieci, ale także edukacja w zakresie zdrowego odżywiania oraz, o czym nie należy zapominać - zmniejszenie skali wykluczenia społecznego – jednego z poważniejszych skutków niedożywienia.

Budzimy w nich marzenia, o tym, że do czegoś dojdą, kimś będą. Otwierają się na świat, dzięki pieniądzom i dzięki ludziom. To jest taka integracja - dzieci ośmielają się, że coś jest dla nich otwarte, że są ważne, że od nich dużo zależy, że są najważniejsze. Uczą się, biorą przepisy i zanoszą mamom. Część z nich pójdzie uczyć się zawodów kulinarnych
– mówi pani Elżbieta z Gminnego Ośrodka Kultury w Małej Wsi, która rok temu otrzymała dofinansowanie na projekt swojej organizacji.

Zwycięzcy tegorocznej edycji Programu Grantowego

„Masz Pomysł? Podziel się Posiłkiem”:

Nazwa organizacji/grupy nieformalnej

REGION

Tytuł projektu

Gimnazjum Publiczne w Ścinawie

Ścinawa

dolnośląskie

„Żyję zdrowo, bo wiem co jem”

Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci "Pod Ślężą"

Sobótka

dolnośląskie

Ruch i posiłki zdrowe – to dni kolorowe.

Wielofunkcyjna Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza

Środa Śląska

dolnośląskie

„Pełne brzuchy – mądra głowa”

Klub Młodych Twórców przy Stowarzyszeniu "Dorośli-Dzieciom" w Sępólnie Krajeńskim

Sępólno Krajeńskie

kujawsko-pomorskie

Pięciolinia smaków

Caritas Diecezji Bydgoskiej

Bydgoszcz

kujawsko-pomorskie

„Tanecznym krokiem do zdrowia”

Kraśnickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski

Kraśnik

„Z KUCHNIĄ PRZEZ EUROPĘ”

Szkoła Podstawowa w Sielcu

Leśniowice

lubelskie

„W trosce o zdrowe pokolenie”

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej

Lublin

„Podzielimy się radością”

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kulturalno- Gospodarczego Wsi Lubinicko "Nasza Wieś"

Lubinicko

lubuskie

Lubinicko czy ktoś wie o najmłodszych troszczy się! III
ZDROWO JEM – ZDROWO ROSNĘ!

Zespół szkoły Podstawowej i Gimnazjum Publicznego w Buczku

Buczek

„Razem możemy więcej”

Polski Komitet Pomocy Społecznej Zarząd Miejski w Skierniewicach

Skierniewice

MóJ PRZYJACIEL DANONE

Stowarzyszenie "Mamy Wielkie Serca"

Świnice Warckie

łódzkie

„Danone + świetlica – zdrowe dzieci, czysta i piękna okolica”

Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Rzuchowej

Rzuchowa

małopolskie

Ekonomia… naprawdę od kuchni!

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy

Gołcza

W OSIEMDZIESIĄT DAŃ DOOKOŁA ŚWIATA

Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych "Dać Szansę" w Wadowicach

Wadowice

małopolskie

„CIEPŁY POSIŁEK – niezbędny do odkrywania świata”

Szkoła Podstawowa w Zdziarze Wielkim

Staroźreby

mazowieckie

„Od ziarenka do chleba bochenka”

Towarzystwo Zwalczania Chorób Mięśni Odział Warszawski

mazowieckie

Wszystko, co zdrowe na talerzu mam, bo o swoje mięśnie dbam!

Gminny Ośrodek Kultury w Małej Wsi

Mała Wieś

Babcie wnukom

Zespół Szkół Publicznych w Ropience nr 4

Ropienka

podkarpackie

Zastrzyk witamin dla naszych dzieci

Stowarzyszenie Promocji I Rozwoju "Młody Mołodycz”

Radawa

podkarpackie

Letnia Szkoła Gotowania

-------------

Wyboru najlepszych projektów dokonała Kapituła, w skład której weszły osoby mające na co dzień do czynienia z problemem niedożywiania dzieci – przedstawiciele organizacji pozarządowych, biznesu, instytucji naukowych. Najlepiej oceniane były projekty oparte o rzeczywistą diagnozę potrzeb, uwzględniające specyfikę miejsca, a także takie, które mogą być kontynuowane w przyszłości z udziałem lokalnych partnerów.

-------------

Program Grantowy Danone Masz pomysł? Podziel się Posiłkiem! jest częścią programu społecznego Podziel się Posiłkie, realizowanego od 2003 roku. Organizatorami są firma Danone i Fundacja Polsat, a Partnerem Strategicznym Banki Żywności. Do tej pory w jego ramach do dzieci trafiło PONAD 7 MILIONÓW POSIŁKÓW.