Fundacja Polsat

2010

Dokonania 2010

 

W ciągu czternastego roku działalności środki finansowe w wysokości 16 661 519,30 zł zostały przekazane na:

 • Dofinansowanie operacji, leczenia i rehabilitacji dla 3468 dzieci
 • Dofinansowanie 23 szpitali i ośrodków, w których leczone i rehabilitowane są dzieci

Dokładnie przekazaliśmy:

 • 1 986 989,06 zł na leczenie 380 dzieci
 • 8 073 470,85 zł na rehabilitację 2500 dzieci 
 • 795 047,01 zł na zakup sprzętu medycznego dla 154 dzieci 
 • 2 088 206,82 zł na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla 434 dzieci
 • 3 717 805,56 zł przekazalismy 23 ośrodkom i szpitalom, w których leczone i rehabilitowane są dzieci

 

 • Rekordowy wynik akcji Podaruj Dzieciom Słońce 2009!

W trwającej od 1 września do 24 grudnia 2009 r. jedenastej edycji akcji Podaruj Dzieciom Słońce, współorganizowanej przez Fundację POLSAT i firmę Procter & Gamble, zebraliśmy rekordową kwotę ponad 
6 mln 714 tysięcy złotych.
 To blisko pół miliona złotych więcej niż w 2008 r.! 

Zebrane fundusze zostaną przekazane w całości na pomoc najbardziej potrzebującym podopiecznym Fundacji POLSAT.


Jedenastej edycji Podaruj Dzieciom Słońce towarzyszyły działania zorganizowane przy wsparciu Harcerskiej Szkoły Ratownictwa przy Związku Harcerstwa Polskiego, która w hipermarketach sieci Kaufland w blisko stu polskich miastach zrealizowała cykl warsztatów z zakresu podstaw udzielania pierwszej pomocy medycznej. W szkoleniach pod egidą akcji, skierowanych przede wszystkim do dzieci i młodzieży, wzięło udział ok. 120 000 osób. 

Do wzięcia udziału w akcji poprzez zabawne filmiki, które można było zobaczyć tylko w internecie  zachęcały gwiazdy Telewizji POLSAT: Maciek Rock, Maciek Dowbor, Agnieszka Popielewicz, Krzysztof Ibisz, Marek Horczyczak, Cezary Pazura, Agata Młynarska i Zygmunt Chajzer.

Na portalu społecznościowym Facebook powstała także grupa fanów Podaruj Dzieciom Słońce, do której w krótkim czasie zapisało się ponad 2 300 osób.

 • 40 lokalnych projektów z całej Polski otrzyma dotacje na walkę z niedożywieniem dzieci.

40 najlepszych inicjatyw lokalnych, które, obok dożywiania i edukacji nt. prawidłowego żywienia dzieci, pomogą poznać lokalne tradycje oraz będą przeciwdziałać wykluczeniu dzieci pochodzących ze środowisk marginalizowanych otrzymało grant w ramach konkursu „Masz Pomysł? Podziel się Posiłkiem!”

Tegoroczny konkurs grantowy (VI edycja) bije rekordy! Pokazuje, że w Polsce ciągle potrzebne jest wsparcie umożliwiające dożywianie dzieci. O dofinansowanie ubiegało się prawie 400 organizacji. To najwięcej w historii programu.

Program Grantowy Danone „Masz Pomysł? Podziel się Posiłkiem!” 
jest częścią programu społecznego Podziel się Posiłkiem. Celem konkursu grantowego jest wsparcie inicjatyw, które w społecznościach lokalnych przeciwdziałają niedożywieniu i marginalizacji dzieci oraz młodzieży.

Zwycięskie projekty wyłoniła Kapituła w oparciu o kryteria:

• Minimalizowanie zjawiska niedożywienia wśród dzieci
• Edukacja, ze szczególnym uwzględnieniem edukacji prozdrowotnej 
• Aktywizacja społeczna i budowanie partnerstwa w środowisku lokalnym
• Elementy edukacji ekologicznej

Realizacja projektów jest przewidziana w okresie marzec – sierpień 2010 roku, ale jeszcze w najbliższym miesiącu można wspomóc organizacje dodatkowymi posiłkami.

 • Medal dla Fundacji POLSAT za pomoc w krzewieniu idei czytania dzieciom!

Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”  nagrodziła naszą Fundację medalem za pomoc w krzewieniu idei czytania dzieciom. 
W ubiegłym roku Fundacja objęła patronatem kampanię „Cała Polska czyta dzieciom”.

 • „Powodzianom na pomoc"

Wspólna akcja Fundacji POLSAT i Polskiego Czerwonego Krzyża
Od  26 maja Fundacja POLSAT i Polski Czerwony Krzyż zorganizowały wspólną akcję SMS-ową na rzecz powodzian "Powodzianom na pomoc". W specjalnych spotach  podawany był  numer SMS  7364, o treści POMOC. Kulminacyjnym punktem akcji był finał koncertu TOP podczas SOPOT TOPtrendy Festiwal 2010. Andrzej Piaseczny razem z Sewerynem Krajewskim zaśpiewali piosenki dedykowane powodzianom.

W ciągu 5 dni – dzięki Państwu udało się zebrać prawie 1 200 000 zl. Cała kwota została przekazana  na pomoc dla osób poszkodowanych podczas powodzi.

 • Nowy oddział noworodkowy w Otwocku

1 czerwca odbyło się uroczyste otwarcie  oddziału Noworodkowego w Otwocku 

Oddział nie był remontowany przez kilkadziesiąt lat, stąd odnowienie go i dostosowanie  do obowiązujących standardów oraz wymogów sanitarno-epidemiologicznych stało się sprawą  niezwykle pilną. 
Oddział Noworodkowy w Otwocku rocznie ma pod opieką ponad tysiąc noworodków. 

Po remoncie będzie: 
• sala intensywnej terapii 
• sala obserwacyjna 
• sala do fototerapii 
• przestronny gabinet zabiegowy 
• stanowisko pielęgniarskie umożliwiające ciągły nadzór nad przebywającymi w oddziale noworodkami oraz bezpośrednie sąsiedztwo sal matek z dziećmi, przeznaczone dla noworodków, które mogą przebywać z matkami, ale wymagają większego nadzoru medycznego. 

Zmiany zagwarantują skuteczniejszą opiekę dla noworodków rodzonych w Otwocku, bez konieczności transportu do Oddziału Patologii Noworodka w każdym przypadku wymagającym leczenia i dłuższego pobytu w oddziale. 
Fundacja POLSAT przekazała na remont Oddziału Noworodkowego 1 306 870,00 zł

 • Podziel się posiłkiem, podziel się sobą!

21 sierpnia ruszyła  8. edycja Programu Podziel się Posiłkiem, organizowana przez firmę Danone i Fundację POLSAT oraz Partnera Strategicznego – Banki Żywności. Myślą przewodnią programu jest działanie na rzecz walki z niedożywieniem oraz propagowanie właściwego żywienia dzieci w Polsce. Do tej pory przekazano najmłodszym już ponad 9 milionów posiłków. 

Inauguracją programu był Koncert Gwiazd Podziel się Posiłkiem w Zielonej Górze. 
Zielonogórzanie pokazali całej Polsce, że czynienie dobra to ich lokalna specjalność. Tłumnie przybyli na parking przy Centrum Rekreacyjno – Sportowym, by bawić się na wyjątkowym Koncercie Gwiazd i dzielić się posiłkiem z tymi, którzy ucierpieli podczas powodzi. 


Koncert Gwiazd Podziel się Posiłkiem już po raz piąty przyciągnął ludzi dobrej woli, którzy pragną dzielić się swoim sercem z najmłodszymi. Tym razem impreza odbyła się w Zielonej Górze, a uświetniły ją takie gwiazdy, jak Lou Bega, Kasia Cerekwicka, Stachursky, Patrycja Markowska, Łukasz Zagrobelny, Natalia Lesz i Romek Lasota. Nie zabrakło też znanych zespołów, które rozgrzewały serca zielonogórzan do czerwoności. Występy grupy Feel, Big Cyc i Volver były dla fanów prawdziwą muzyczną gratką i okazją do znakomitej zabawy. Imprezę prowadzili Krystyna Czubówna, Halinka Młynkowa, Agnieszka Popielewicz, Maciej Dowbor, Krzysztof Ibisz oraz Maciej Rock. Ponad 12 tysięcy mieszkańców bawiło się w słusznej sprawie, pamiętając o dzieciach z rejonów dotkniętych powodzią. Całe wydarzenie można było obejrzeć na żywo w Telewizji POLSAT. 
Symbolicznym biletem wstępu na koncert była żywność zbierana przez wolontariuszy. Wśród nich znaleźli się zielonogórzanie – Grzegorz Halama, żużlowcy z Zielonogórskiego Klubu Żużlowego Falubaz oraz Grupa Akrobacyjna Żelazny. Mieszkańcy Zielonej Góry przynosili produkty z długim terminem ważności, takie jak oleje, dżemy, konserwy i soki. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i mieszkańców miasta zebrano rekordową ilość 15 ton żywności, która została przekazana organizacjom dożywiającymi dzieci na terenach popowodziowych. Organizatorem zbiórki był lokalny Bank Żywności.

 • Już po raz dwunasty -  akcja „Podaruj Dzieciom Słońce”

1 września wystartowała  dwunasta edycja akcji „Podaruj Dzieciom Słońce” organizowanej przez firmę Procter & Gamble oraz Fundację POLSAT. Dotychczas na pomoc dzieciom zebrano ponad 51,6 mln złotych. W tym roku pod hasłem: „Te produkty działają nawet wtedy, gdy się kończą” są zbierane środki na leczenie i wsparcie najbardziej potrzebujących dzieci, podopiecznych Fundacji POLSAT. 

Jedenaście dotychczasowych edycji akcji „Podaruj Dzieciom Słońce” pozwoliło zebrać 51,6 mln złotych. Za tę sumę zakupiono między innymi nowoczesną aparaturę medyczną wykorzystywaną do leczenia chorób nowotworowych u dzieci oraz sprzęt ratujący życie i zdrowie wcześniaków i dzieci poszkodowanych w wypadkach. Pomoc otrzymały także dzieci niewidome i niedowidzące, które skorzystały z dofinansowania na zakup sprzętu rehabilitacyjnego oraz specjalistycznych pomocy dydaktycznych. Za środki zebrane podczas akcji utworzono między innymi Dziecięce Centrum Oparzeniowe przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, wsparto rozbudowę Oddziału Hematologicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie, a także sprowadzono do Polski program Rodzinnych Przeszczepów Wątroby. W tym roku wsparcie otrzymają dzieci z całej Polski – podopieczni Fundacji POLSAT. 

Konsumenci mogą wziąć udział w akcji, kupując w okresie od 1 września do 24 grudnia 2010 roku produkty 14 znanych i lubianych marek firmy Procter & Gamble: Vizir, Pampers, blend-a-med, Gilette, Bonux, Ariel, Lenor, Fairy, Pantene Pro-V, Head & Shoulders, Naturella, Always, Ambi-Pur i Wella. Część zysku z zakupu tych produktów firma P&G przeznaczy na pomoc potrzebującym dzieciom, podopiecznym Fundacji POLSAT.

 • FUNDACJA POLSAT JUŻ OD 11 LAT WSPIERA RODZINNE PRZESZCZEPY WĄTROBY!

Dnia 24 października obchodzony był  XI jubileusz rodzinnych przeszczepów wątroby w Instytucie -„Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka", zapoczątkowany i sfinansowany w 1998/99 roku przez Fundację Polsat. Ten dzień uznany jest również za Światowy Dzień Transplantacji. 

Dzięki pomocy Fundacji Polsat przeszkolono w dwóch ośrodkach w Paryżu dwa zespoły chirurgiczne odpowiedzialne za pobranie fragmentu wątroby od żywego dawcy - zespół Kliniki Chirurgii Ogólnej i Chorób Wątroby WUM w Warszawie pod kierunkiem 
prof. M. Krawczyka oraz zespół odpowiedzialny za przeszczepienie pobranego fragmentu wątroby dziecku - zespół Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów w IPCZD pod kierunkiem prof. P. Kalicińskiego. Chirurdzy tych zespołów uczestniczyli wielokrotnie w operacjach przeszczepu rodzinnego w Paryżu. Zakończenie przenoszenia programu rodzinnych przeszczepów wątroby zostało sfinansowane ze środków zebranych podczas pierwszej akcji Podaruj Dzieciom Słońce 

Przeniesienie rodzinnych przeszczepów wątroby z Francji do Polski wiąże się również z obniżeniem kosztów operacji i leczenia pooperacyjnego po przeszczepie. Dotychczas koszty leczenia za granicą obciążały bezpośrednio rodziców ( koszt operacji wynosił 400 000- 600 000 zł, dodatkowo leczenie w Polsce rok po transplantacji wynosiło blisko 30 000- 50 000 zł). Wprowadznie programu rodzinnych przeszczepów w Polsce obniżyło koszty o połowę ( ok. 250 000 zl) oraz dodatkowo finansowane jest z budżetu państwa. 

Pierwszy rodzinny przeszczep odbył się 12 października 1999r. Tym samym klinika Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów Instytutu - „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka" w1999 roku stała się 14-tym ośrodkiem w Europie, który wykonuje rodzinne przeszczepy wątroby. Od tego czasu przeprowadzono 180 takich przeszczepów.

 • NOWY RODZINNY DOM DZIECKA W BYTOMIU!

W wyremontowanym w ramach programu Rodzina Dom Budowany Miłością budynku w Bytomiu, zamieszkało małżeństwo, które poprowadzi Rodzinny Dom Dziecka wraz z dwójką dzieci, które dotąd wychowywały się w ich rodzinie zastępczej. Pani Ewa i Pan Marek to osoby, które posiadają już wieloletnie doświadczenie w opiece nad dziećmi powierzonymi. Teraz pod ich skrzydła trafi jeszcze 7 dzieci z Bytomia. 

Fundacja POLSAT i Fundacja Przyjaciółka od czterech lat prowadzą program „Rodzina - dom budowany miłością", którego celem jest wspieranie powiatów w tworzeniu rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka, a także propagowanie rodzinnych form opieki i promowanie powiatowych dobrych praktyk. 
W ciągu czterech lat działania programu na jego realizację przekazaliśmy kwotę  1 814 241,14 zł więcej

 • Fundacja POLSAT i Telewizja POLSAT wspiera budowę Kliniki Przylądek Nadziei -  nowej siedziby Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu.

W POLSACIE, Polsat News, Polsat Cafe i Polsat Play wyemitowane zostały specjalne „spoty sms" z których dochód przeznaczony zostanie na budowę nowej Kliniki (Kliniki Przylądek Nadziei).

Fundacja  „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową"  od 19 lat pomaga dzieciom chorym na raka. Finansuje kosztowne leki ratujące życie, badania i zabiegi medyczne, rehabilitację, sprzęt diagnostyczny i terapeutyczny. Dba również o to, by dzieci które przebywają w szpitalu przed długie miesiące, a czasem lata, miały szansę choć na chwilę zapomnieć o ciężkiej chorobie.

Podopieczni Fundacji to  dzieci z całej Polski, bo takie przyjeżdżają do wrocławskiej kliniki, którą organizacja wspiera m.in. poprzez zakup i serwis aparatury medycznej oraz wykonywanie bieżących napraw i remontów w zrujnowanym budynku - mimo wszystko - doskonale funkcjonującej placówki.

Klinika jest największym i jednym z najlepszych ośrodków hematologii i onkologii dziecięcej 
w Polsce, a także znanym i cenionym w Europie. Tu wykonywanych jest ok. 70 przeszczepów szpiku rocznie co stanowi ponad połowę transplantacji przeprowadzanych w Polsce każdego roku. Rocznie klinika hospitalizuje ponad 6 tysięcy chorych dzieci. Doskonały zespół lekarzy i wysoka skuteczność leczenia (powyżej 80%) to jednak za mało. Lekarzom i dzieciom walczącym z chorobami nowotworowymi natychmiast potrzebne są lepsze warunki, bo obecna siedziba nie spełnia wielu ze współcześnie obowiązujących standardów. Brak oddziału poprzeszczepowego, ciasne sale i ogólny stan przedwojennego budynku uniemożliwiają zapewnienie istotnego bezpieczeństwa małym pacjentom w okresie znaczącej utraty odporności spowodowanej chorobą i heroiczną terapią.

Nadrzędnym celem działań Fundacji jest pomoc Akademii Medycznej w budowie Kliniki Przylądek Nadziei, czyli nowej siedziby Kliniki. Realizacja tego przedsięwzięcia umożliwi kompleksową diagnostykę i leczenie na najwyższym światowym poziomie, stwarzając tym samym znacznie szybsze możliwości powrotu do zdrowia.

więcej: www.naratunek.org

 • Pracownicy Polsat Media , Cyfrowego Polsatu i Redefine zostali Qurierami Świętego Mikołaja!

Akcję, jak co roku wspierają duże warszawskie firmy, które po otrzymaniu listów od dzieci ze świetlic środowiskowych do Świętego Mikołaja spełniają ich życzenia.

Świetlica środowiskowa to często „ostatnia deska ratunku", dla rodziny, która ma problemy z radzeniem sobie w życiu. Dzięki pomocy świetlic wiele dzieci może pozostać w swoich domach pod opieką rodziców. Świetlice najczęściej zapewniają jeden lub dwa posiłki, opiekę, pomoc w obrabianiu lekcji, zajęcia dodatkowe, które pozwalają dzieciom wypełnić czas lub rozwinąć swoje zainteresowania.

Razem z Fundacją Przyjaciółka przygotowaliśmy 269 prezentów dla dzieci ze świetlic z:  Krosna, Wojciechowa, Janowa, Jasła, Julianowa, Opina, Krawczyk i Łazów.

 • Wielki sukces siódmej edycji kampanii Mikołajkowego Bloku Reklamowego!

Mikołajkowy Blok Reklamowy to wyjątkowa akcja, dzięki której wielkie firmy, czyli reklamodawcy oraz widzowie Telewizji POLSAT wspólnie pomogli chorym dzieciom. 

Dzięki tak licznej widowni - 7,27 mln widzów, która 6 grudnia tuż przed Wydarzeniami, o godz 18:45 obejrzała na antenie Polsatu Mikołajkowy Blok Reklamowy udało nam się zebrać  rekordową kwotę - 1 599, 781, 64 złotych! 

Do oglądania Mikołajkowego Bloku Reklamowego po raz czwarty zachęcał wybitny aktor Krzysztof Kowalewski, który w specjalnie przygotowanym spocie wystąpił w roli Świętego Mikołaja. Towarzyszyły mu Aneta Zając i Aleksandra Szwed. Po raz drugi 
w kampanii MBR wziął udział Jarosław Gugała, szef redakcji „ Wydarzeń". 
Do tej pory Mikołajkowy Blok Reklamowy wsparł podopiecznych Fundacji POLSAT kwotą 6,4 mln zł. Pieniądze zostały w całości przekazane na leczenie i rehabilitację dzieci.

 • Specjalny- świąteczny odcinek programu "Się kręci"

W pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia - sobotę 25 grudnia o godz. 9:30 można było obejrzeć specjalny, świąteczny odcinek programu „Się kręci", w całości poświęcony podsumowaniu ostatniego roku działalności Fundacji POLSAT. Prowadzący program - Agnieszka Popielewicz, Maciej Rok oraz Maciek Dowbor przypomnieli widzom najważniejsze wydarzenia związane z działalnością Fundacji POLSAT w 2010 roku. 

W specjalnie przygotowanym materiale można było między innymi zobaczyć kulisy nagrywania świąteczno - noworocznego spotu Fundacji, w którym uczestniczyła v-ce prezes Fundacji Elżbieta Zającówna,  a także razem z prowadzącą - Agnieszką Popielewicz 
i ambasadorką Fundacji - Krystyną Czubówną zobaczyć siedzibę Fundacji Polsat. 

W materiale nie zabrakło także podsumowań najważniejszych akcji Fundacji POLSAT takich jak: Podaruj Dzieciom Słońce, Podziel się Posiłkiem czy Rodzina Dom Budowany Miłością - w ramach którego pokazaliśmy nowy rodzinny dom dziecka w Bytomiu oraz poznaliśmy niezwykłą rodzinę z Wiktorowa.   

Ekipa „Się kręci" odwiedziła także Centrum Zdrowia Dziecka, w którym znajdują się Pooperacyjny Oddział Intensywnej Terapii, Poradnia Chirurgiczna, Blok Operacyjny Chirurgii Ambulatoryjnej, Klinika Chirurgii Dziecięcej i Transplantologii Narządów oraz Klinika Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka. Prowadzący - niejednokrotnie przy asyście lekarzy, oprowadzili widzów po piętrach jednego z największych specjalistycznych szpitali pediatrycznych w Polsce. 
Na wsparcie Centrum Zdrowia Dziecka, Fundacja POLSAT przez 14 lat przekazała prawie 17 mln zł. 

W programie przypomnieliśmy również Sopot Toptrendy Festiwal, podczas którego razem z PCK wspieraliśmy powodzian. Odwiedziliśmy technikum dla niewidomych w Laskach, oddział Noworodkowy w Otwocku, oraz podsumowaliśmy sukces siódmej edycji Mikołajkowego Bloku Reklamowego