Fundacja Polsat

2017

W dwudziestym pierwszym  roku działalności Fundacji środki finansowe zostały przekazane na:


   - dofinansowanie operacji, leczenia i rehabilitacji dla 2258 dzieci
   - dofinansowanie 12 ośrodków, w których leczone i rehabilitowane są dzieci

Środki finansowe zostały przekazane do ośrodków na:

   -  dofinansowanie zakupu przenośnego aparatu do badań USG dla Hospicjum Domowego dla Dzieci „Bezpieczna Przystań" z Marcinkowic
   -  dofinansowanie wyposażenia sal chorych dla dzieci w Stowarzyszeniu „Łódzkie Hospicjum dla Dzieci" z Łodzi

  -  zakup lokalizatora żył dla Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów w Instytucie Pomnik „Centrum Zdrowia Dziecka" z Warszawy
   - zakup sprzętu medycznego oraz szkolenie lekarzy w I Katedrze Położnictwa i Ginekologii w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym
   - zakup sprzętu medycznego dla Kliniki Neonatologii, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka w IP Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie

   - budowę sali gimnastycznej dla podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Koninie
   - dofinansowanie zakupu sprzętu na plac zabaw dla podopiecznych Samorządowego Przedszkola Integracyjnego nr 16 im. J. Brzechwy w  Białej Podlaskiej

  - na dofinansowanie  działalności Hospicjum Pomorze Dzieciom w Gdańsku
  - na zakup łóżek i wyposażenie meblowe dla Oddziału Rehabilitacji Dzieci w Dzierżążnie – Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie
 - na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla podopiecznych Niepublicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej z oddziałami przedszkolnymi „Niezwyczajna Szkoła” w Józefowie
  -  w związku z likwidacją Oddziału Ginekologiczno – Położniczego w Szpitalu SP ZOZ w Kolbuszowej zostały przekazane łóżka porodowe dla Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM w Warszawie

Dokładnie przekazaliśmy:

 • 511 936,26 zł na leczenie dla 255 dzieci,
 • 4 184 223,45 zł na rehabilitację dla 1794 dzieci,
 •  219 784,67 zł na zakup sprzętu medycznego dla 69 dzieci,
 • 395 008,80 zł na zakup sprzętu rehabilitacyjny dla 140 dzieci,
 • 1 834 248,05 przekazaliśmy 12 ośrodkom i szpitalom, w których leczone i rehabilitowane są dzieci

Nurture for Fundacja Polsat

Fundacja objęła patronatem wprowadzenie nowoczesnej metody zabiegów wewnątrzmacicznych dotyczących rozszczepu kręgosłupa- jest to wada, która pojawia się na bardzo wczesnym etapie rozwoju płodu - zwykle przed 5 tygodniem ciąży. Dzięki ogromnemu postępowi medycyny perinatalnej na całym świecie rozszczep kręgosłupa jest obecnie rozpoznawany najczęściej już w życiu płodowym w czasie rutynowego badania ultrasonograficznego wykonywanego w 20-22 tygodniu ciąży.

W Polsce nie ma obecnie możliwości wykonywania takich operacji metodą fetoskopową. I Klinika Położnictwa i Ginekologii przy współpracy z Profesorem Thomasem Kohlem ze Szpitala Uniwersyteckiego w Giessen zainicjowała projekt mający polegać na wdrożeniu fetoskopowych operacji rozszczepu kręgosłupa w Polsce.
Fundacja Polsat sfinansuje zakup sprzętu oraz wydatki związane z implementacją procedury.

Dochód ze sprzedaży toreb „Nurture for Fundacja Polsat” z logo Fundacji Polsat zostanie przekazany na ww. projekt.


Informacje o torbie http://nurture.pl/produkt/torba-nurture-dla-fundacji-polsat/

 
„WYSTARCZY CHCIEĆ” OD MAJA W NOWEJ FORMULE

Program pod patronatem Fundacji Polsat emitowany na antenie Polsat News w niedziele o godzinie 13:30 od maja w nowej formule.

W niedzielę, 7 maja o godzinie 13:30, na antenie Polsat News zostało wyemitowane pierwsze wydanie „Wystarczy Chcieć” w odnowionej formule. Ekipa programu wychodzi poza studio telewizyjne i pokazuje widzom historie rodziców chorych i niepełnosprawnych dzieci i ich codziennych zmagań. W dalszej części „Wystarczy Chcieć” przeprowadzana jest rozmowa z ekspertem, który wyjaśnia istotę prezentowanych w programie przypadków, czy są możliwości ich leczenia, lub też jak powinna przebiegać opieka w sytuacji gdy mówimy o chorobach nieuleczalnych.

Osobą wprowadzającą w historie bohaterów oraz szukającą odpowiedzi na nurtujące pytania w rozmowie z ekspertami będzie Izabela Talabska, mama 10-letniego Olafa, podopiecznego Fundacji Polsat z dziecięcym porażeniem mózgowym.

 Program „Wystarczy Chcieć” pod patronatem Fundacji Polsat jest obecny na antenie Polsat News od wielu lat. Przez ten czas, w każdym odcinku rozmawialiśmy o ważnych problemach społecznych związanych z leczeniem dzieci i systemem zdrowotnym w Polsce, prezentowaliśmy również widzom setki bohaterów, którzy na co dzień zmagają się z ciężkimi schorzeniami. W nowym „Wystarczy Chcieć” chcemy przedstawić naszych bohaterów z bliska, opowiedzieć o ich codziennym życiu, zmaganiach i po prostu pomagać. Nadal nadrzędnym celem „Wystarczy Chcieć” jest walka o dobro i zdrowie dzieci i  edukacja społeczeństwa – mówi Krystyna Aldridge-Holc, Prezes Fundacji Polsat.

Reżyserem nowej wersji „Wystarczy Chcieć” jest Agnieszka Krótka-Żmijewska.

 
REMONT ODDZIAŁU PEDIATRII W POWIATOWYM CENTRUM ZDROWIA W OTWOCKU

W tym roku Fundacja Polsat zaangażowała się w remont Oddziału Pediatrii w Powiatowym Centrum Zdrowia w Otwocku. Jest to Oddział, który od 53 lat nie był remontowany, a każdego roku na tym Oddziale hospitalizowanych jest 1000 - 1200 dzieci. Są to pacjenci z Otwocka oraz  z przynależnych gmin czyli ok. 120 tys. mieszkańców korzysta z opieki szpitala. Często hospitalizowane są dzieci, które trafiły do Instytutu Pomnik  - Centrum Zdrowia Dziecka i nie mogły być przyjęte z powodu braku miejsc lub musiałby długo czekać na badania diagnostyczne.

Remont Oddziału  rozpoczął się 1 marca dzięki Fundacji Polsat, która zapewniła środki finansowe w wysokości 1 000 000 zł i podjęła się organizacji i realizacji tego przedsięwzięcia.
Wyremontowane zostały:

 •     izby przyjęć
 •     sale chorych
 •     korytarze
 •     pokoje lekarskie i pielęgniarskie
 •     gabinety zabiegowe
 •     powstał pokój socjalno – hotelowy  dla Mam - stworzony wspólnie z marką Pampers
 •     łazienki ( były 3 jest 10)

wraz z :

 •     wymianą instalacji wodno-kanalizacyjnej i CO
 •     wymianą instalacji elektrycznej
 •     wymianą instalacji wentylacyjnej


Uroczyste otwarcie wyremontowane Oddziału Pediatrii odbyło się 1 czerwca.

3 czerwca  - Koncert w ramach Rodzinnego Pikniku z okazji Dnia Dziecka w Otwocku
 
3 czerwca był doskonałą okazją, aby świętować oddanie do użytku wyremontowany Oddział. Fundacja Polsat, która  wyremontowała i zmodernizowała Oddział, zorganizowała podczas Pikniku loterię charytatywną podczas której  można było nabyć cegiełki i w ten sposób pomóc chorym dzieciom i wesprzeć Oddział Pediatryczny PCZ. Wszystkie losy-cegiełki wzięły udział w losowaniu atrakcyjnych nagród - między innymi najnowszych telefonów komórkowych, a każda cegiełka to był również prezent od firm wspierających Fundację: sieci Plus, Cyfrowego Polsatu oraz Telewizji Polsat.

Na antenie Telewizji Polsat o godzinie 15:00 rozpoczęła się transmisja koncertu z Rodzinnego Pikniku z okazji Dnia Dziecka. Druga część koncertu transmitowana była od godziny 19:40.


Na scenie w Otwocku wystąpiła plejada gwiazd, m.in.: dziecięcy zespół muzyczny Arka Noego, który zaprezentował swoje wyjątkowe piosenki „Taki mały taki duży” czy „A gu gu”; Anna Wyszkoni, która zaśpiewała „Czy ten Pan i Pani” oraz „Biegnij przed siebie”; Kayah z swoimi przebojami „Prawy do lewego”, a także „Śpij Kochanie Spij”; Kamil Bednarek, który wykonał „Chwile jak te” oraz „List”; Urszula z niezapomnianymi „Konikiem na biegunach” oraz „Dmuchawce latawce wiatr” i Big Cyc z hitami „Makumba” i „Rudy się żeni”. Na scenie w Otwocku wystąpił także belgijski piosenkarz Danzel, który szturmem zdobył popularność w całej Europie singlem "Pump It Up". Imprezę poprowadzili Agnieszka Hyży, Paulina Sykut-Jeżyna, Krzysztof Ibisz, Maciej Dowbor oraz Maciej Rock.


Podczas Pikniku z okazji Dnia Dziecka, organizowanego w Parku Miejskim w Otwocku, na wszystkich czekała moc atrakcji. Wśród nich: warsztaty tematyczne, symulatory jazdy samochodem WRC i F1, dmuchańce dla dzieci czy tor Segway.


PROGRAM POLSKIE NADZIEJE OLIMPIJSKIE NA 19 PIKNIKU OLIMPIJSKIM

 W sobotę, 3 czerwca 2017r., podczas 19. Pikniku Olimpijskiego ogłoszona została lista  laureatów programu Polskie Nadzieje Olimpijskie. Program od 2013 roku  wspiera  sportowy rozwój dzieci i młodzieży – zdrowej i niepełnosprawnej. Tegoroczna pula nagród programu wyniosła ponad 890 tys. złotych,  a we wszystkich dotychczasowych edycjach przekazano na ten cel  łącznie ponad  3,6  miliona złotych. Podczas ogłoszenia listy zdobywców grantów obecni byli nie tylko przedstawiciele instytucji i organizacji sportowych, które dzięki grantom zdobytym podczas poprzednich edycji programu mogli z sukcesami prowadzić treningi sportowe na najwyższym poziomie, ale także ambasadorowie tegorocznej edycji programu,  wielokrotny olimpijczyk i mistrz olimpijski Robert Korzeniowski, Marzena Zięba, srebrna medalistka igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro oraz Grzegorz Pluta, złoty medalista igrzysk paraolimpijskich w Londynie.


Program Polskie Nadzieje Olimpijskie to wspólna inicjatywa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, firmy Procter&Gamble, Telewizji Polsat oraz agencji Grey Group Poland, będąca wyrazem ich zaangażowania w aktywizację sportową dzieci i młodzieży. Program wspiera finansowo organizacje i zrzeszenia sportowe, szkoły sportowe, organizacje pozarządowe oraz inne podmioty zajmujące się organizacją zajęć sportowych. Dyspozycja środków pieniężnych odbywa się poprzez Polską Fundację Olimpijską oraz Fundację Polsat.

 
W ramach wszystkich czterech edycji programu Polskie Nadzieje Olimpijskie wręczono granty
59 ośrodkom sportowym dedykowanym zdrowym dzieciom i młodzieży oraz 19 grantów dla dzieci i młodzieży chorej i niepełnosprawnej, w ramach których nagrodzona została m.in. Fundacja Akademia Integracji.

Szermierka jest jedną z najbardziej wszechstronnych dyscyplin sportowych. Jej uprawianie wzmacnia wydolność  organizmu, poprawia koordynację, uczy koncentracji i nawiązywania poprawnych relacji międzyludzkich. Wszystko to dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej ma ogromne znaczenie. Dzięki otrzymanym grantom z Programu Polskie Nadzieje Olimpijskie nasi podopieczni mogli uczestniczyć w obozach sportowych i realizować założone cele doświadczając przy tym radości i osobistej satysfakcji – mówi Stefan Makowski, Członek Zarządu Akademii Integracji Praca, Edukacja, Sport w Warszawie.

W tegorocznej edycji Programu Polskie Nadzieje Olimpijskie w ramach  Filaru: Sport Dzieci i Młodzieży, granty otrzymały:

 

1.    Uczniowski  Klub Sportowy MILLENIUM
2.    Klub Sportowy TEBEK
3.    Koniński Klub Szermierczy
4.    Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego im. Stanisława Marusarza  
5.    Klub Sportowy G'POWER Gorzów                                                                                                                             
6.    Atletyczny Klub Sportowy w Myśliborzu                    
7.    Zapaśniczy Uczniowski Klub Sportowy
8.    Stowarzyszenie SYNCHRO-DUET        
9.    Uczniowski Klub Sportowy UKS-190 Łódź                                                                                                     
10.  Powiatowy Zespół Placówek-Szkoła Mistrzostwa Sportowego Szczyrk                       
11.  Międzyszkolny  Klub Sportowy KARKONOSZE Sporty Zimowe                                                               
12. Zespół Szkół Ogólnokształcących i Mistrzostwa Sportowego im. J.I. Sztaudyngera w Szklarskiej Porębie                                                                                                                                                      
13.  Uczniowski Klub Narciarski Melafir                                                                                                              
14.  Polski Związek Żeglarski

15.  Ludowy Klub Sportowy BUDOWLANI-CAŁUS Nowy Tomyśl                                                               
16.  Międzyszkolny Uczniowski Ludowy Klub Sportowy GRUPA OSCAR Tomaszów Lubelski                      
17.  Uczniowski Klub Sportowy Sp. 149 Łódź                                                                                                
18.  Zespół Szkół Sportowych nr 50 im. Janusza Kusocińskiego w Warszawie                                             
19.  Policyjny Klub Sportowy GWARDIA Szczytno                                                                   
20.  Uczniowski Klub Pływacki " UNIA" Oświęcim
21.  Uczniowski Klub Żeglarstwa Regatowego NIEGOCIN w Giżycku                                                          
22.  Uczniowski Klub Sportowy LA BASKET                                                                                                        
23.  Uczniowski Klub Sportowy KALIBER                                                                                                            
24.  Uczniowski Klub Sportowy MOS EŁK

25.  NLO i NG SMS w Płocku ZPRP  

                                                                                                                                                                                                                                          W ramach filaru Upowszechnianie Sportu Dzieci i Młodzieży Chorej i Niepełnosprawnej granty otrzymały


    1.   Uczniowski Klub Sportowy Okej
    2.   Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy
    3.   Konińskie Stowarzyszenie Sportowe Mustang
    4.   Specjalny Ośrodek Wychowawczy w Mocarzewie
    5.   Uczniowski Klub Sportowy Salwator
    6.   UKS Gladiator Przemyśl
    7.   Fundacja Akademia Integracji
    8.   Tarnowskie Zrzeszenie Sportowe Niepełnosprawnych Start
    9.   Integracyjny Klub Sportowy Atak

 

 

Ponad 6 milionów widzów obejrzało 14. Mikołajkowy Blok Reklamowy!

 

Ponad 1,2 miliona złotych zebranych dla chorych dzieci, podopiecznych Fundacji POLSAT. 14 MIKOŁAJKOWY BLOK REKLAMOWY, który Telewizja Polsat wyemitowała 6 grudnia o godzinie 18:45, obejrzało ponad 6 milionów widzów. Doskonała oglądalność znalazła swoje odzwierciedlenie w wysokich udziałach stacji w obu grupach audytoryjnych. W grupie 4+ było to 34,5%, a w grupie 16-49 aż 41,4%! Dzięki ogromnej widowni MIKOŁAJKOWEGO BLOKU REKLAMOWEGO, według wstępnych szacunków zebrano kwotę 1.255.650,64 złotych dla podopiecznych Fundacji Polsat. To wielki sukces akcji przeprowadzonej przez Telewizję Polsat i Polsat Media. Cała kwota zostanie przekazana na leczenie i rehabilitację chorych dzieci - podopiecznych Fundacji POLSAT. W tym roku już po raz kolejny MIKOŁAJKOWY BLOK REKLAMOWY można było obejrzeć także w Internecie dzięki telewizji internetowej Ipla, na stronie www.ipla.tv, w aplikacjach IPLA na komputery, tablety oraz smartfony oraz na wybranych telewizorach Smart TV. Dziękujemy wszystkim firmom, które zdecydowały się wesprzeć naszą coroczną akcję! Szczególne podziękowania kierujemy do firm: Coca Cola Services Sp. z o.o., Colian Sp. z o.o., Cyfrowy Polsat S.A., Getback S. A., Grupa Allegro Sp. z o.o., Grupa Maspex Wadowice, Jeronimo Martins Dystrybucja, McDonalds Polska Sp. z o.o., Nestle Polska S.A., NIVEA Polska Sp. z o.o., Orange Polska S.A., Pepsi-Cola Bottlers Poland Sp. z o.o., Philips Polska Sp z o.o., Plus Bank S.A., Polkomtel Sp. z o.o., Procter & Gamble DS Polska Sp. z o.o., Tesco Polska Sp. z o.o., T-Mobile Polska S.A., VISA Europe Management Services Limited Sp. z o.o. To wzruszające i wspaniałe móc widzieć tak ogromne zaangażowanie naszych widzów i pomoc, którą niosą ludzie dobrej woli tym najbardziej potrzebującym i bezbronnym czyli chorym dzieciom, którym Fundacja Polsat niesie pomoc. Dziękujemy za ten dar wielu ser – powiedziała Krystyna Aldridge-Holc, Prezes Fundacji Polsat. W ciągu dotychczasowych czternastu edycji Mikołajkowego Bloku Reklamowego udało się zebrać ponad 17,5 miliona złotych. Kwota ta w całości została przekazana na leczenie i rehabilitację podopiecznych Fundacji. Po raz kolejny Świętego Mikołaja, w którego wcielił się aktor Krzysztof Kowalewski, wspomogli dziennikarze redakcji Wydarzeń, Polsat News i Polsat Sport. W tym roku byli to: Dorota Gawryluk, Magdalena Hykawy, Karolina Szostak, Jarosław Gugała, Bartosz Kwiatek oraz Andrzej Wyrwiński. Od 23 listopada Telewizja Polsat oraz stacje z Grupy Polsat w specjalnie przygotowanych ogłoszeniach zapraszały widzów do oglądania Mikołajkowego Bloku Reklamowego. Dodatkowo zapowiedzi emitowano w telewizji internetowej ipla, w radiu MUZO.FM oraz w telewizji wewnątrzsklepowej PRN Polska. Kampania została zrealizowana przez Telewizję Polsat, reżyserami spotów byli Andrzej Szajewski i Michał Konwicki, animacje przygotowało Studio Produkcyjne Orka, natomiast producentem był Krzysztof Hansz.

 

„Kolędowanie z Fundacją POLSAT” na antenie Polsatu i Polsatu News

 

W Wigilię Telewizja Polsat wprowadzi widzów w radosną atmosferę oczekiwania na pierwszą gwiazdkę i zaprosi do wspólnego śpiewania kolęd w programie „Kolędowanie z Fundacją POLSAT”. W trakcie programu przedstawione zostaną także efekty działań i osiągnięcia Fundacji POLSAT w ciągu ostatnich 21 lat. Emisja „Kolędowania z Fundacją Polsat” 24 grudnia w Polsat News o godzinie 13:00 oraz w Polsacie o godzinie 14:55 Tradycyjnie w Wigilię, Telewizja POLSAT wprowadzi widzów w radosną atmosferę świąt dzięki "Kolędowaniu z Fundacją POLSAT". Przygotowania do wigilijnej kolacji to magiczny czas, kiedy pomimo domowej krzątaniny wszyscy chcemy dzielić się tym co najlepsze i cieszyć się obecnością bliskich. Program będzie okazją do wyciszenia się, zatrzymania i zastanowienia nad tym co naprawdę ważne. Nastrój świątecznego kolędowania zapewnią: Anna Wyszkoni, Natalia Szroeder, Urszula Dorosz, Jan Szydłowski, Grzegorz Płonka oraz zespół Enej. Razem z Fundacją POLSAT kolędować będzie młodzież z 50 Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Ruy Barbosy w Warszawie oraz dzieci z Zespołu Tańca Polskiego z Józefowa. To świąteczne spotkanie będzie również okazją do przedstawienia działań i osiągnięć Fundacji Polsat w ciągu ostatnich 21 lat. O projektach, w które angażuje się Fundacja Polsat opowiedzą m.in.: Prezes Fundacji Polsat Krystyna Aldridge-Holc, prof. Mirosław Wielgoś, dr Przemysław Kosiński, dziennikarze Polsatu News i „Wydarzeń” Dorota Gawryluk i Jarosław Gugała, a także prowadzący program „Wystarczy Chcieć” – Izabela Talabska z Olafem i Bartosz Kwiatek. "Kolędowanie z Fundacją POLSAT" poprowadzą Krzysztof Ibisz i Urszula Dorosz.

Emisja w Wigilię o godz. 13:00 w Polsat News oraz o godz. 14:55 w Telewizji Polsat.

 

 

Nowoczesna metoda operowania rozszczepu kręgosłupa u płodu metodą fetoskopową dostępna w Polsce dzięki Fundacji Polsat.

 

Dzięki Fundacji Polsat, 11 września, po raz pierwszy w Polsce przeprowadzono operację rozszczepu kręgosłupa płodu w łonie matki metodą fetoskopową. Fundacja Polsat sfinansowała szkolenie lekarzy oraz zakup sprzętu medycznego niezbędnego do wykonania tego typu zabiegu. Operacja rozszczepu kręgosłupa* metodą fetoskopową była pierwszą taką w Polsce. Do tej pory usuwanie tej wady wykonywane było w naszym kraju w sposób o wiele bardziej inwazyjny. Fundacja Polsat od samego początku angażuje się w projekty, które są pionierskimi działaniami, dlatego objęła patronatem wprowadzenie do Polski tej nowoczesnej metody zabiegów wewnątrzmacicznych dotyczących rozszczepu kręgosłupa. - Rozszczep kręgosłupa to bardzo poważna wada rozwojowa, ale dzięki postępowi medycyny prenatalnej jest ona rozpoznawalna najczęściej w życiu płodowym. Dotychczas operacje rozszczepu metodą fetoskopową nie były wykonywane w Polsce. Dzięki staraniom Fundacji Polsat, ten nowoczesny, mniej inwazyjny zabieg, został wykonany po raz pierwszy u nas w kraju – mówi Krystyna Aldridge-Holc, Prezes Fundacji Polsat. Dzięki Fundacji Polsat I Klinika Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pod przewodnictwem profesora Mirosława Wielgosia przy współpracy z profesorem Thomasem Kohlem ze Szpitala Uniwersyteckiego w Giessen, zainicjowała projekt polegający na wdrożeniu fetoskopowych operacji rozszczepu kręgosłupa w Polsce. W poniedziałek, polscy lekarze razem z profesorem Kohlem przeprowadzili pierwszy zabieg zakończony sukcesem. - To jest coś niezwykłego. Coraz większa grupa dzieci może uzyskać pomoc jeszcze w łonie matki. Chcemy by metody stosowane na świecie, były dostępne również w Polsce. Zawsze wychodzimy z założenia, że skoro inni mogą to robić z sukcesem, my też musimy spróbować by możliwe było wykonywanie tego tutaj na miejscu bez konieczności karkołomnych wyjazdów, które dla kobiet w ciąży nie zawsze są korzystne – mówi prof. Mirosław Wielgoś z Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM. Metoda fetoskopowa jest mniej inwazyjna od stosowanej obecnie w Polsce. Nie dochodzi w niej do rozcięcia powłok brzusznych i ściany macicy, co może być przyczyną wywołania skurczów porodowych, a w rezultacie przedwczesnego porodu.

*Rozszczep kręgosłupa powstaje we wczesnym etapie życia płodowego dziecka, w pierwszym trymestrze, a najczęściej już w trzecim tygodniu ciąży. Uszkodzenie jest wynikiem nieprawidłowego rozwoju układu nerwowego. Leczenie tego schorzenia płodu polega na zamknięciu przepukliny, aby nie narażać rdzenia kręgowego i nerwów na działanie środowiska zewnętrznego głownie płynów owodniowych. Zamknięcie przepukliny w życiu płodowym daje dzieciom szansę na całkowitą lub częściową sprawność ruchową jak również kontrolę nad wypróżnianiem. Po odpowiedniej rehabilitacji rozpoczętej od najwcześniejszych chwil życia, dzieci te mają spore szanse na normalne życie.