Oddział Otolaryngologii Dziecięcej Szpitala w Rybniku zmienił się nie do poznania!

Niezwykła grota solna, nowe sale, kuchnia, pokój zabiegowy, świetlica, łazienki. Fundacja Polsat po raz kolejny pomaga małym pacjentom by ich powrót do zdrowia był znacznie szybszy.

Po remontach oddziałów dziecięcych szpitalu w Otwocku, Gdańsku, czy Lubartowie w tym roku wybór padł na Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny i jego Oddział Otolaryngologii Dziecięcej, gdzie leczone są dzieci m.in. z chorobami dróg oddechowych, które coraz częściej wywoływane są przez zanieczyszczone powietrze, czyli smog.

Remont oddziału Szpitala w Rybniku zdecydowanie poprawi jego funkcjonowanie oraz standardy sanitarno-higienicznie i sprawi, że pobyt małych pacjentów w tej jednostce będzie bardziej komfortowy, a proces leczenia – szybszy. Poprawi również warunki pracy personelu szpitala.

Cieszymy się, że pomimo epidemii koronawirusa udało się wyremontować Oddział Otolaryngologii Dziecięcej Szpitala w Rybniku. Jesteśmy dumni, że nasze kolorowe motyle zagoszczą w kolejnej jednostce ratującej życie dzieci. Tym razem na oddziale, który szczególną opieką obejmuje także małych pacjentów zmagających się z chorobami górnych dróg oddechowych. Dziękujemy wszystkim tym, bez których przeprowadzanie takich remontów jak ten w Rybniku nie byłoby możliwe – mówi Małgorzata Nawrocka, Przewodnicząca Rady Fundacji Polsat.

Fundacja Polsat wyremontowała cały Oddział Otolaryngologii Dziecięcej m.in. sale chorych, kuchnie, świetlice dla dzieci, łazienki, łazienkę dla niepełnosprawnych, pokoje lekarskie i dla pielęgniarek oraz pokój zabiegowy, który został powiększony o grotę solną. Tego typu przestrzeń ma ogromnie pozytywny wpływ na leczenie chorób dróg oddechowych, ale także w przypadku alergii, z którymi zmagają się mali pacjenci. To pierwszy raz, kiedy remontowaną jednostkę Fundacja Polsat rozbudowała o grotę solną.

Ponownie możemy powiedzieć, że dopięliśmy swego. Z sukcesem otwieramy wyremontowany oddział szpitala w Rybniku, w którym oprócz nowych sal, kuchni czy świetlicy mali pacjenci będą mogli korzystać z groty solnej. Mamy nadzieję, że to przedsięwzięcie chociaż w pewnym stopniu przyczyni się do poprawy skutków smogu, który zanieczyszcza wiele miast w Polsce i stanowi zagrożenie dla nas wszystkich. Jednak to dzieci są znacznie bardziej narażone, a skutki chorób górnych dróg oddechowych mogą odczuwać całe życie – mówi Krystyna Aldridge-Holc, Prezes Fundacji Polsat.

Koszt przeprowadzonego remontu wyniósł 1 650 000 zł. W ramach przedsięwzięcia w pomieszczeniach zamontowano także nową klimatyzację ufundowaną przez Marszałka Województwa Śląskiego. Remont szpitala to również działanie wpisujące się w szereg inicjatyw i działań jakie Grupa Polsat podejmuje w walce ze smogiem i jego skutkami, poprzez powołane w ostatnim czasie Stowarzyszenie Program Czysta Polska. Otwarcie wyremontowanego Oddziału Otolaryngologii Dziecięcej szpitala w Rybniku odbyło się w środę, 24 czerwca.

Cieszymy się, że Fundacja Polsat sfinalizowała modernizację Oddziału Otolaryngologii Dziecięcej w WSS Nr 3 w Rybniku i Pacjenci a także Personel może prowadzić hospitalizację w warunkach na miarę XXI wieku. Radość nasza jest tym większa, iż mimo przeciwności, związanych z wprowadzeniem stanu epidemii w naszym kraju udało się przekazać oddział do eksploatacji. Będzie służył dzieciom z Powiatu i miasta Rybnik. Warunki infrastrukturalne, jakie zostały stworzone korzystnie wpłyną na cały proces hospitalizacji leczonych w naszym Szpitalu dzieci, ze schorzeniami otolaryngologicznymi wrodzonymi czy też nabytymi wskutek smogu. Grota solna, która powstała na oddziale pozwoli choć w części odtworzyć mikroklimat panujący nad morzem i korzystnie wpłynie na leczony układ oddechowy dzieci. Składamy serdeczne podziękowania Fundacji Polsat, iż nasz Szpital został wybrany do przeprowadzenia tej fantastycznej akcji, w której zbudowano to piękne dzieło. Dziękuję Prezes Fundacji Krystynie Aldridge-Holc, która przez cały czas czuwała nad projektem, za osobiste zaangażowanie i dyskusje nad licznymi rozwiązaniami – mówi Bożena Mocha-Dziechciarz, Dyrektor Szpitala w Rybniku.

Wzorem tego typu przedsięwzięć w ostatnich latach, jak przy okazji otwarcia wyremontowanych oddziałów szpitali w Otwocku, Gdańsku czy Lubartowie, Telewizja Polsat również i tym razem, planowała wraz z Prezydentem Miasta Rybnika organizację wyjątkowego koncertu z okazji Dnia Dziecka. Jednak w związku z zagrożeniem epidemicznym wydarzenie zostało przełożone na późniejszy termin.