Fundacja Polsat

O FUNDACJI

Od początku działalności obejmujemy pomocą małych pacjentów oraz wspieramy finansowo szpitale i ośrodki medyczne w całej Polsce, remontując je lub wyposażając w nowoczesny sprzęt medyczny. Obecne działania Fundacji wpisują się także w szereg inicjatyw i działań ekologicznych, w tym w walkę ze smogiem i jego skutkami jakie podejmuje Grupa Polsat poprzez powołane w ostatnie czasie Stowarzyszenie Program Czysta Polska.

 

25 LAT FUNDACJI

Fundacja Polsat rozpoczęła swoją działalność statutową 6 grudnia 1996 roku. Została powołana do życia przez Telewizję Polsat, która jako pierwsza stacja komercyjna w Polsce zaangażowała się w działalność charytatywną. Nadrzędnym celem Fundacji Polsat od zawsze jest ratowanie zdrowia i życia dzieci i właśnie dlatego od blisko 25 lat „Jesteśmy dla dzieci.”

Przez 25 lat naszej działalności podjęliśmy szereg inicjatyw mających jeden cel - dotarcie z pomocą do dzieci i ich rodziców, tam gdzie jej najbardziej brakuje. Takie akcje jak Podaruj Dzieciom Słońce, czy Podziel się Posiłkiem na długo zagościły w sercach Polaków. Dzięki zebranym środkom mogliśmy wspierać leczenie i rehabilitację dzieci, czy działać na rzecz walki z ich niedożywieniem. Fundacja POLSAT od samego początku angażowała się również w projekty, które były pionierskimi działaniami m.in: przeniesienie do Polski programu Rodzinnych Przeszczepów  Wątroby, czy wprowadzenie do Polski nowoczesnej metody leczenia w łonie matki metodą fetoskopową rozszczepu kręgosłupa. Wraz z Grupą Polsat, w tym Telewizją Polsat współpracujemy przy kampaniach takich jak: Mikołajkowy Blok Reklamowy, czy 1% podatku. Wszystkie inicjatywy mają na celu pomoc dzieciom, naświetlanie problemu, szukanie pomocy oraz inspirowanie innych do działania. Pokazujemy, że tylko łącząc siły możemy pomagać na wielką skalę!

 

POMOC INDYWIDUALNA

Choroba dziecka to dla wielu polskich rodzin dramat nie tylko w wymiarze emocjonalnym, ale i materialnym. Specjalistyczne leczenie, nowoczesne środki farmaceutyczne czy skomplikowane zabiegi operacyjne wiążą się z kosztami, które często przekraczają finansowe możliwości rodziców. Udzielając pomocy ratujemy zdrowie i życie dzieci, które bez wsparcia nie mają szans na wyzdrowienie.

Na długiej liście naszych beneficjentów są dzieci z różnymi rodzajami schorzeń, a także przypadki niespodziewanych zachorowań, czy wypadków.
W ramach działalności finansujemy:

 • indywidualny sprzęt medyczny;
 • sprzęt rehabilitacyjny;
 • sprzęt ortopedyczny;
 • specjalistyczną rehabilitację, leki, maści i opatrunki;
 • w wyjątkowych przypadkach zabiegi operacyjne w klinikach prywatnych i za granicą.
 

REMONTY I MODERNIZACJE

Remonty i adaptacje placówek medycznych stanowią znaczącą część wydatków Fundacji Polsat. Od początku działalności wspieramy finansowo placówki medyczne oraz ośrodki zdrowia zajmujące się leczeniem, rehabilitacją i terapią dzieci. Zmodernizowaliśmy dziecięce oddziały medyczne na terenie całego kraju oraz w wielu z nich zakupiliśmy specjalistyczny sprzęt medycznych.

Nasze ostatnie, duże inwestycje (lata 2015-2020):

 • remont Oddziału Otolaryngologii Dziecięcej w SP ZOZ, Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku, w którym powstała także grota solna;
 • remont Oddziału Położniczo-Neonatologicznego w Szpitalu w Lubartowie;
 • remont i modernizacja Pomorskiego Ośrodka Terapii Laserowej im. Fundacji Polsat - największy tego typu Ośrodek w Polsce.

 

 • remont Oddziału Pediatrii w Powiatowym Centrum Zdrowia w Otwocku;
 • rozbudowa Kliniki Neonatologii, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka w IP-CZD i stworzenie pokoi dla mam w Klinice - największa tego typu Klinika w Polsce;
 • remont i modernizacja Oddziału Neonatologii w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia i Noworodka WUM.
 

VERANO DLA DZIECI

Fundacja Polsat wspólnie z Centrum Zdrowia i Relaksu VERANO z Kołobrzegu przygotowała projekt związany z turnusami rehabilitacyjnym z zakresu pulmonologii dziecięcej dla dzieci z przewlekłymi chorobami dolnych i górnych dróg oddechowych oraz dla dzieci z mukowiscydozą. Będzie to długofalowy projekt strategicznie wpisany w działania Grupy Polsat Plus oraz Stowarzyszenia Program Czysta Polska w zakresie walki ze smogiem i poprawy jakości życia dzieci.

Pierwsze 4 turnusy rehabilitacyjne w terminie październik – grudzień 2021 zostały skierowane do dzieci mieszkających w województwie śląskim, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest jednym z największych w kraju.

W roku 2022 kolejne turnusy skierowane są do dzieci mieszkających w województwie śląskim oraz w województwie małopolskim.

Zanieczyszczone powietrze i smog bardzo szkodzą dzieciom. Ich układ oddechowy dojrzewa przez cały okres wzrastania i jest dużo mniej odporny na działanie negatywnych czynników zewnętrznych. Choroby układu oddechowego związane z obecnością spalin, oparów, zanieczyszczenia powietrza zaliczane już są do chorób cywilizacyjnych i mogą prowadzić do niepełnosprawności.

Obserwuje się stale narastającą liczbę małych pacjentów z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, które odpowiednio wcześnie leczone i poddane profesjonalnej rehabilitacji mogą obniżyć poziom niepełnosprawności w grupie dzieci i młodzieży.

Celem końcowym rehabilitacji oddechowej jest zatrzymanie lub ograniczenie negatywnych skutków schorzenia podstawowego, a także zwiększenie siły i wytrzymałości dziecka, umożliwienie prawidłowego toru rozwoju fizjologicznego, obniżenie poziomu lęku i depresji związanych zawsze z chorobą przewlekłą oraz poprawienie kontaktów socjalnych z rówieśnikami.

W celu zgłoszenia należy przesłać do nas odpowiednie dokumenty.

 

Poznaj historię naszych podopiecznych

Skontaktuj się z nami

 • Fundacja Polsat
  ul. Ostrobramska 77
  04-175 Warszawa
  KRS 0000135921