Finał akcji „Podaruj Dzieciom Słońce” w Przylądku Nadziei. Wyremontowane pokoje socjalne już dostępne dla rodziców pacjentów

już dostępne dla rodziców pacjentów

Akcja „Podaruj Dzieciom Słońce” ponownie zawitała do Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu (Przylądek Nadziei). 24 stycznia odbył się finał wspólnej akcji Procter & Gamble i Carrefour Polska na rzecz Fundacji Polsat. Tym razem zebrane środki zostały przeznaczone na specjalne pokoje, z których korzystać mogą rodzice i opiekunowie dzieci przebywających w oddziałach onkologicznych.

„Podaruj Dzieciom Słońce” to akcja, która od 1999 roku angażuje Polaków do tego, by w prosty sposób wspierać inicjatywy dobroczynne. Tu każdy mógł przyłączyć się do pomagania – wystarczyło w sklepach Carrefour kupić produkty P&G, a część zysku z ich sprzedaży trafiła do Fundacji Polsat.
W tym roku środki zebrane w ramach akcji zostały przeznaczone na remont jedenastu specjalnych pokoi, z których korzystać mogą rodzice i opiekunowie przebywający w oddziałach onkologicznych podczas choroby swoich podopiecznych.

- To, jak ważna jest bliskość rodziców podczas pobytu dziecka w szpitalu nie ulega wątpliwościom. Stres, nowe środowisko i trud walki o zdrowie wpływa na samopoczucie pacjentów, ale też całej rodziny, dlatego w ramach akcji zdecydowaliśmy się, aby wyremontować pokoje socjalne w których mogą być przygotowywane posiłki. Chcieliśmy stworzyć przyjazne środowisko do walki o zdrowie dla całej rodziny. Na ścianach zawisły nasze Fundacyjne motyle. Obcowanie z tymi stworzeniami budzi uśmiech zarówno u dzieci jak i dorosłych, a ich obecność może zwiastować nadzieję, której życzymy wszystkim pacjentom - mówi Krystyna Aldridge-Holc, Prezes Zarządu Fundacji Polsat.

Fundacja Polsat współpracuje z firmą P&G już od ponad 20 lat, wspólnie prowadząc akcje wspierające leczenie i rehabilitację podopiecznych Fundacji, rozwiązujące problemy placówek pediatrycznych, a także odpowiadające na nagłe kryzysy – takiej jak pandemia czy wojna w Ukrainie.

- Pobyt w szpitalu to bardzo trudny czas, nie tylko dla małych pacjentów, ale także dla ich opiekunów. Chcemy stworzyć im warunki choć trochę przypominające dom, stąd współpraca z Fundacją Polsat i wsparcie finansowe remontu Pokoi Socjalnych. Dziękujemy sieci Carrefour i jej klientom za udział w tym projekcie - powiedziała Małgorzata Mejer Dyrektor ds. Komunikacji Korporacyjnej Procter & Gamble w Europie Centralnej.

Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej jest jedną z największych w Polsce wysokospecjalistycznych placówek, która leczy dzieci i młodzież z chorobami nowotworowymi oraz schorzeniami układu krwiotwórczego. Fundacja Polsat klinikę wspiera od lat - środki zebrane podczas pierwszej edycji akcji Podaruj Dzieciom Słońce w 1999 roku zostały przekazane m.in. na stworzenie i wyposażenie pierwszego w Polsce Dziecięcego Oddziału Autologicznych Transplantacji Szpiku i Terapii Genowej.

- Śmiało mogę powiedzieć, że za nami wielki dzień, przede wszystkim dla opiekunów naszych pacjentów. To właśnie oni będą korzystać ze świeżo wyremontowanych pomieszczeń socjalnych. Bardzo dziękuję Fundacji Polsat za tę fantastyczną akcję i za darowiznę, dzięki której pomieszczenia dla rodziców nie tylko zostały odnowione ale też zyskały nowy sprzęt i nowe meble. Ten gest jest dla nich bardzo ważny, spędzają tutaj bardzo dużo czasu, czasami wiele miesięcy a nawet lat. To nie tylko leki, to nie tylko lekarze, to nie tylko procedury, nie tylko przeszczepy, ale również to miejsce i cała ta otoczka jest bardzo ważna w całym procesie terapeutycznym. Nasze miejsce jest dla nich drugim domem, teraz ta namiastka domu jest jeszcze bardziej przyjazna - mówi prof. Krzysztof Kałwak, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii, Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Dziękujemy wszystkim firmom za udział w akcji: P&G, w tym Fairy, Ariel, Lenor, Pampers i Gillette, a także sklepom Carrrefour.

Klinika jest obecnie największym w Polsce ośrodkiem hematologii i onkologii dziecięcej. Dzięki stosowaniu nowoczesnych metod terapii, wyleczalność ostrych białaczek limfoblastycznych i chłoniaków nieziarniczych wynosi ponad 80 proc., a chłoniaków ziarniczych  ponad 95 proc. W 2022 roku  została wykonana rekordowa liczba procedur w Oddziale Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej: 90 (trzecie miejsce w Europie po Rzymie i Londynie). Klinika – jako pierwsza i jedyna w kraju – otrzymała certyfikat, który pozwala leczyć dzieci z ostrą białaczką limfoblastyczną za pomocą terapii genowej CAR-T. W 2022 – także rekordowo – zostało przeprowadzonych 11 terapii CAR-T.