Pionierski projekt Fundacji Polsat ratuje dzieci z chorobami dróg oddechowych w Polsce

Nie ma w Polsce drugiej takiej inicjatywy w zakresie rehabilitacji oddechowej dla dzieci. „Verano dla dzieci” to długofalowy projekt, który strategicznie wpisuje się w działania Grupy Polsat Plus oraz Stowarzyszenia Program Czysta Polska w zakresie walki ze smogiem i poprawy jakości życia dzieci.

Pionierski projekt Fundacji Polsat ratuje dzieci z chorobami dróg oddechowych w Polsce

Choroby układu oddechowego związane z obecnością spalin, oparów, zanieczyszczenia powietrza zaliczane są już do chorób cywilizacyjnych i mogą prowadzić do niepełnosprawności. Dzieci są bardziej narażone na negatywne skutki tych czynników, gdyż ich układ oddechowy dojrzewa przez cały okres wzrastania. Jest jednak nadzieja na poprawienie i obniżenie poziomu niepełnosprawności w grupie dzieci i młodzieży. A rozwiązaniem jest wczesne leczenie i profesjonalna rehabilitacja oddechowa.

Fundacja Polsat rusza z pionierskim projektem „Verano dla dzieci”. W ramach projektu, Fundacja wraz z Centrum Zdrowia i Relaksu „Verano” w Kołobrzegu jeszcze w tym roku zorganizuje serię turnusów rehabilitacyjnych z zakresu pulmonologii dziecięcej dla dzieci z przewlekłymi chorobami dolnych i górnych dróg oddechowych oraz dla dzieci z mukowiscydozą.

Turnusy te, zorganizowane w okresie październik-grudzień, będą skierowane do dzieci mieszkających w czterech miastach w województwie śląskim, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest jednym z największych w kraju, czyli w Rybniku, Pszczynie, Zabrzu i Wodzisławiu Śląskim.

Liczba małych pacjentów z chorobami układu oddechowego stale rośnie. A to w konsekwencji może powodować niepełnosprawności. Nie możemy stać obojętnie wobec tej sytuacji, która wynika m.in. z powracających corocznie problemów ze smogiem w wielu miastach Polski. Szybka reakcja i wczesne leczenie może zatrzymać lub ograniczyć negatywne skutki chorób dróg oddechowych, temu ma służyć specjalistyczna rehabilitacja oddechowa w Kołobrzegu – mówi prof. Paweł Januszewicz, konsultant medyczny Fundacji Polsat.

Cieszymy się, że w roku 25-lecia Fundacji Polsat startujemy z „Verano dla dzieci”. Ten długofalowy, pionierski projekt realnie przyczyni się do poprawy zdrowia dzieci i młodzieży, a w rezultacie wpłynie na zwiększenie ich siły i wytrzymałości, czy też lepszy kontakt z rówieśnikami – mówi Agnieszka Grzegorczyk, Członek Zarządu Fundacji Polsat.

W jednym turnusie rehabilitacji oddechowej weźmie udział 20 dzieci, każdy z jednym opiekunem. Podczas takiego turnusu udział może wziąć jedno dziecko chore na mukowiscydozę również z jednym opiekunem. Turnusy są finansowane przez Fundację Polsat oraz Partnerów.

Jest nam niezmiernie miło, że Centrum Zdrowia i Relaksu Verano może uczestniczyć w tym przedsięwzięciu Fundacji Polsat. Na jego potrzeby jest przeprowadzany kapitalny remont jednego z pięter ośrodka. Będzie ono przeznaczone tylko i wyłącznie dla dzieci biorących udział w turnusach z rehabilitacją oddechową. Zostanie wyposażone w profesjonalny i atestowany sprzęt pozwalający na wszechstronną rehabilitację pulmonologiczną. Znajdą się tam także sala do ćwiczeń indywidualnych i grupowych oraz gabinet zabiegowy. W pokojach będzie natomiast można przeprowadzać  indywidualną terapię oddechową – mówi Anna Rychter, Prezes Zarządu, Centrum Zdrowia i Relaksu Verano w Kołobrzegu.

„Verano dla Dzieci” to długofalowy projekt strategicznie wpisany w działania Grupy Polsat Plus oraz Stowarzyszenia Program Czysta Polska w zakresie walki ze smogiem i poprawy jakości życia dzieci.