Pomagajmy razem
Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy

Ania, Franek, Zosia, Tymek – każdego dnia w Fundacji Polsat czytamy listy od rodziców chorych dzieci z prośbą o wsparcie. Ta codzienność - dla nas - przybrała inny kształt 24 lutego, kiedy przyjęliśmy dzieci z ukraińskich domów dziecka do Centrum Konferencyjno – Szkoleniowego Ossa.

Pomagajmy razem <br>Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy

Najważniejsze były pierwsze 24 godziny. Trzeba było zorganizować dzieciom dom. Dzieci na początku nie wiedziały gdzie są. Pierwszą dobę spały, dopiero później musiały odnaleźć się w nowej rzeczywistości, zrozumieć, że są bezpieczne i tutaj im nic nie grozi - powiedziała Małgorzata Nawrocka, przewodnicząca Rady Fundacji Polsat.

Jak zawsze Fundacja Polsat angażuje się w pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna. Tym razem nie mogło być inaczej.  Błyskawiczna decyzja Zygmunta Solorza o udzieleniu pomocy sprawiła, że na przystosowanie obiektu była, niespełna doba Na miejscu mogliśmy liczyć na nieocenioną pomoc od lokalnej społeczności, Policji, Straży Miejskiej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Wielkie podziękowania należą się również burmistrzowi Białej Rawskiej Jackowi Adamczykowi, staroście rawskiemu Józefowi Matysiakowi oraz wojewodzie łódzkiemu Tobiaszowi Bocheńskiemu, od których otrzymaliśmy ogromne wsparcie.

Do pomocy najmłodszym ofiarom wojny w specjalnej akcji włączyły się również spółki z Grupy Polsat Plus, które na start przekazały 5 milionów złotych w ramach inicjatywy „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy”.

Wspólnie pomagamy m.in. dzieciom z domów dziecka z Kijowa, Charkowa i Odessy, które w pierwszych dniach wojny przyjechały do Polski i znalazły bezpieczne schronienie. I tak powstał największy dom dziecka w Europie. Obecnie w Ossie przebywa ponad 1500 uchodźców, w tym 700 dzieci z domów dziecka. Niektóre dzieci trafiły do nas bezpośrednio po bombardowaniach. Zeszły do schronów z powodu alarmu bombowego, a kiedy wróciły, okazało się, że ich domu dziecka już nie ma – mówi Tomasz Wierczewski, prezes Centrum Konferencyjno- Szkoleniowego Ossa.

Nieprawdopodobną pomoc otrzymaliśmy od Partnerów Biura Reklamy Polsat Media, którzy zaangażowali się na ogromną skalę i dzięki którym na miejsce codziennie trafiają tiry darów: zabawki, żywność, ubrania, a także sprzęt AGD. Przekazane dary rzeczowe opiewają na dziesiątki milionów złotych. Na miejscu zaangażowani są także pracownicy Grupy Polsat Plus, od których dostaliśmy ogromne i bezinteresowne wsparcie.

Wolontariusze i nauczyciele prowadzą różne zajęcia edukacyjne, dzieci mają także naukę zdalną. Na miejscu są nauczyciele z okolicznych szkół, którzy przychodzą bezpłatnie i zajmują się dziećmi.

Na tyle, na ile to możliwe, Ossa - z dala od dźwięków syren alarmowych i wybuchów - pomaga zapomnieć dzieciom o koszmarze wojny.

Potrzeby małych obywateli Ukrainy i ich opiekunów cały czas są ogromne, dlatego skala działań pomocowych Fundacji Polsat jest jeszcze większa. Dzięki pomocy darczyńców, w ramach akcji  „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” możliwa jest pomoc dla uchodźców przebywających w Polsce, ale także w Ukrainie. Do tej pory:

• wsparliśmy Sanatorium Rehabilitacyjnego w Krasnoborze, gdzie przebywa grupa niepełnosprawnych dzieci z Ukrainy z licznymi dysfunkcjami ruchowymi i intelektualnymi,
  • zakupiliśmy 300 sztuk przenośnych aparatów KTG, z których korzystają kobiety w ciąży przebywające w Ukrainie. Inicjatywa odbyła się w odpowiedzi na list z Ministerstwa Zdrowia Ukrainy.
  • dla Obwodowego Szpitala w Zaporożu przekazaliśmy sprzęt do leczenia ran. Do Szpitala trafią dzieci z amputacjami urazowymi kończyn, których doznały w wyniku ostrzału bądź detonacji ładunków wybuchowych,
  • dla uchodźców przebywających po ukraińskiej stronie granicy przekazaliśmy dwa namioty z oświetleniem i nagrzewnicą, a dla uchodźców przebywających w Nowym Rozdole przekazaliśmy 400 materacy
  • dofinansowaliśmy zakup żywności dla uchodźców przebywających w Ośrodki Szafir w Moryniu, w mieście Józefów, Otwocku i w Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Nie zapominamy o naszej misji, którą jest pomoc chorym dzieciom. Każdego dnia otrzymujemy listy z prośbą o wsparcie leczenia, rehabilitacji, zakup sprzętu medycznego lub rehabilitacyjnego dla dzieci. Tylko w 2022 roku  udało nam się pomóc ponad 2300 dzieciom m.in. z mózgowym porażeniem dziecięcym, autyzmem, zespołem downa czy też z chorobami rzadkimi.

Autor: Agnieszka Grzegorczyk, Członek Zarządu Fundacji Polsat