Przekazanie samochodu od Fundacji Polsat dla Ośrodka Preadopcyjnego w Otwocku

Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny (IOP) w Otwocku jest unikalnym w skali kraju i jedynym w województwie mazowieckim ośrodkiem, przyjmującym noworodki i niemowlęta pozbawione czasowo lub trwale opieki rodziców, w nagłych sytuacjach kryzysowych. Działalność IOP służy ochronie najmłodszych dzieci przed negatywnymi skutkami sieroctwa.

Przekazanie samochodu od Fundacji Polsat dla Ośrodka Preadopcyjnego w Otwocku

W IOP przebywają noworodki i niemowlęta - zostawione w szpitalach, znalezione na ulicy, czy też interwencyjnie odebrane rodzicom z powodu zagrożenia życia i zdrowia, małe ofiary przemocy. Wiele z nich to dzieci chore, cierpiące na płodowy zespół alkoholowy (FAS/FASD) lub na zespół odstawienny z powodu narkomanii ich matek, obciążone wadami genetycznymi, wcześniaki. Wszystkie dzieci były narażone na traumę prenatalną i wczesnodziecięcą, zaburzenia więzi - skutki tego będą odczuwały przez większą część swojego życia.

IOP to mieszkanie dla dzieci urządzone w standardzie oddziału niemowlęcego. Ośrodek dysponuje 20 miejscami, ale zazwyczaj w Ośrodku przebywa średnio 24 dzieci.

Nadrzędnym celem IOP jest jak najszybsze przywrócenie dzieciom rodziny poprzez:
• umożliwienie ich powrotu do rodziców biologicznych,
• powierzenie ich rodzinie adopcyjnej lub zastępczej.

Dzieci przebywające w IOP czekają na uregulowanie swojej sytuacji prawnej i zdrowotnej. Korzystamy z pomocy wielu specjalistów pracujących w IOP, ale też bardzo często w innych ośrodkach, wożąc dzieci na badania diagnostyczne, konsultacje, zabiegi czy operacje medyczne.

Do dnia dzisiejszego, IOP zapewniło opiekę 1457 dzieci, z czego 1101 trafiło do rodzin adopcyjnych, 132 do zastępczych, 120 powróciło do matek biologicznych, a tylko 88 trafiło do instytucjonalnej pieczy zastępczej z powodu bardzo złego stanu zdrowia. Większość z dzieci wychowuje się w kochających rodzinach, dzięki którym ma szansę przeżyć szczęśliwe i bezpieczne dzieciństwo.

Aby móc pomóc tym dzieciom korzystają z własnego transportu - samochodu osobowego marki Vokswagen podarowanego w 2014 roku. Niestety po intensywnym użytkowaniu samochód ten jest w zasadzie w ciągłej naprawie i mamy duży problem zarówno w odbieraniu porzuconych dzieci ze szpitali jak i przewozu ich na badania i konsultacje do innych placówek medycznych. Tych wyjazdów z dziećmi jest około 150 w ciągu roku, nie tylko na terenie naszego województwa.

„Niestety nie stać nas na zakup nowego samochodu, wszystkie środki otrzymane przeznaczamy na utrzymanie placówki. IOP jest czynne 24 godziny przez 7 dni w tygodniu. Pracuje tam 25 opiekunek i pielęgniarek dziecięcych w systemie zmianowym, lekarz pediatra, neurolog dziecięcy, dwóch psychologów dziecięcych, fizjoterapeuta dziecięcy, neurologopeda.”

Fundacja Polsat wraz z Toyota Radość przekazała samochód dla Ośrodka Preadopcyjnego w Otwocku.